Categories
Cars

BMW Taksim, Istanbul Event

Last weekend Istanbul, I had chance to watch a great show made by BMW. Animation of BMW’s innovation technologies through a big projection. The creative part of the work was the composition of the animation, and the projection!
First of all, the animation was a class leading work! The creative work involved with the animation was amazing. Each sequence of the animation narrates a unique characteristic of BMW’s innovation technology. It was very brief but gives a very clear message.  This was what you would expect to see from this event, but the exciting part was the projection!
The animation was projected to a building and exactly matched with the architectural characteristics. By this way, the animation seems to be happening inside the building! You didn’t realise that, it was a building. The building and animation was integrated with each other. Integration the animation with the building created an illusion of perception. Borusan team told me that, this projection is a result of serious work. It is not randomly integrated with the building. The alteration in perception designed very precisely, and it worked excellent!
This great work achieved by Borusan Automotive and you might watch some part from the YouTube video placed below!

Geçen hafta İstanbul’da BMW tarafından hazırlanan bir etkinliğe katılma şansım oldu. BMW’nin yeni teknolojilerini animasyonla anlatan bir projeksiyon! Yaratıcı kısmı animasyonun içeriği ve projeksiyondu.
Öncelikle, animasyonun içeriği çok başarılı hazırlanmış, ve gerçek anlamda bir yaratıcı proje olduğunu ilk andan belli etti. Her sahne BMW’nin yenilikçi teknolojilerini basit ve etkili bir şekilde anlatıyordu. Böyle bir işten de zaten bunu beklemek normal, fakat asıl dikkat çene kısım ise projeksiyondu. 
Animasyon yansıtıldığı bina ile bütünleşmiş bir şekilde gözüküyordu. İlk baktığınızda anda, sanki animasyon binanın içinde gerçekten oluyormuş hissi veriyordu. Bu durum, rastlantısal değil ciddi bir çalışma sonucunda olduğunu Borusan ekibi bizzat açıkladı. 
Bu harika proje Borusan Otomotiv tarafından hazırlandı ve ufak bir kısmını YouTube izlenme şansınızda var !

Published at: http://uygarr.blogspot.com https://carsandlife.net