Categories
Cars

Frog turns into Prince with BMW X3

I am pretty sure, most of you know this fairy tale. Prince turns into frog and princesses kisses the frog and he becomes prince again. If you are expecting a frog to become a prince, you need to wait for very long time! However, BMW achieved this with the new X3. The first BMW X3 was the most ugliest vehicle one market and the new one is the prince. I think nobody can kiss the first X3 for this huge improvement.
Five years ago, I had chance to drive an X3 but I didn’t dare to drive it. It was very ugly from outside and a catastrophe from the inside. Nothing was special with the X3, expect being magnificently ugly. With these emotional approaches to X3, I always ignored it. However, things have changed. BMW revealed the new X3 with a state of art design. When you consider with the previous one, new X3 is out of this world. It does not look bad, is more spacious, and as big as the previous X5!
On paper, things are not that bad with new one and it worth a drive. So, I visited the BMW’s Turkish distributor Borusan Automotive yesterday and I did something really unusual! I drove the X3 with excitement. I was expecting to satisfy with the vehicle and no chance of being disappointment. When I drove the car and played with its gadgets, my assumption turns into reality.
Exterior design is totally new and there is no relationship with the previous vehicle. The interior quality is really high and I couldn’t find any point to moan about it. The 8-speed auto gearbox works seamlessly, 2.0-lt 184 HP diesel is amazing, suspension is nimble, there are buttons to change the behaviour of gearbox, steering wheel, throttle and suspension from comfort to hard core, start and stop function works extremely well to save fuel, iDrive is usable, instrument panel is excellent with high quality display, Auto Hold function is useful for stop and go traffic and like X6, there is no rear view. I don’t know why, this new design team prevent drivers to see the cars behind you. This is the only thing I didn’t like with the new X3.And as usual, there is no off road ability thanks to too stiff suspensions.
Overall, I would buy the X3 instead of X5. X3 offers everything, which you can find in an X5 with a smaller engine to reduce your tax and insurance costs, and in addition it looks fresher! But if you are planning to buy an X3, order with wood interior and bird-view camera option. They will improve the excitement. Lastly, I didn’t compare the X3 with Range Rover Evoque. Evoque is a totally different type of vehicle. But X3 is the second best choice after the Evoque.
In Turkish;

Kurbağa prensi hemen hemen herkes çok iyi bilir. Prens kurbağaya döner, sonra prenses gelir öper ve kurbağa tekrar prens olur. Bunu gerçek hayatta görmek isterseniz, epey bir süre beklemeniz lazım! Biraz enteresan olabilir ama BMW bunu başardı. Yeni X3 bunun tam bir örneği. Birinci nesil X3, dünyadaki en çirkin arabalar arasındaki yerini asla kaybetmeyeceği kesin olmasına rağmen,  yeni nesil X3 bunun tam aksini ispatlıyor. Kurbağa prensi açısında olaya yaklaşırsak, X3’ü bu hale getirebilecek öpücük pek mümkün gibi gözükmüyor. 

Beş yıl önce, X3’ü kullanma şansım olmuştu ama pek kullanmak istemedim. Neden derseniz, iç ve dış tasarım insanı arabadan soğutuyordu ve içimden o arabayı kullanmak için hiçbir istek oluşmamıştı. Bu duygusal yoğunluk yüzünden yıllarca X3’ü göz ardı ettim, ta ki yeni nesil çıkana kadar. Eski X3 ile yenisini karşılaştırırsak, bu modelin dünya dışından bir yerden geldiğini düşünmek elde değil! Kesinlikle çok daha iyi bir tasarıma sahip, iç hacmi ciddi oranda artmış, hatta birinci nesil X5 kadar büyük! 

Kağıt üstünde bu veriler X3’ün çok daha iyi olduğunu gösteriyor ve en azından bir kere de olsa kullanmam gerektiğini düşündüm. Bunu içinde Borusan Otomotiv’e gittim. Yeni X3’ü tahmin edemeyeceğim bir heyecanla kullandım ve hiçbir şekilde hayal kırıklığı yaşamadım. 

Özellikle, dış tasarımı eskiden çok daha iyi, içeride kullanılan parçaların kalitesi ciddi olarak artmış ve şikayet edecek bir şey bulmak epey güç! 8 ileri otomatik şanzıman rahatsız etmeden vites geçişi sağlıyor, 2.0-lt dizel 184 beygir motor sorunsuz, süspansiyon çok iyi derece tepki veriyor, arabanın sürüş karakterini değiştiren butonlar mevcut, yakıt tüketimi için önemli olan dur ve git sistemi sorunsuz çalışıyor, iDrive kesinlikle kullanılabilir, gösterge paneli yüksek kalite görüntü sağlıyor. Bunula birlikte her X Serisinde olduğu gibi sert süspansiyon sayesinde arazi de gezmek biraz hayal oluyor. En umutsuz vaka ise, X6’da da olduğu gibi kısıtlı arka görüş. Neden bilmiyorum ama yeni nesil BMW’lerde böyle bir sorun var. 

Sonuç olarak, X3 kesinlikle alınabilecek bir araba. Hatta, X5 yerine bile tercih edebilirim. X5’deki hemen hemen her şeyi X3’de bulmak mümkün, daha küçük motorla vergi ve fiyat avantajı da olumlu. Bana kalırsa ahşap iç kaplama ve çoklu kamera sistemini de alırsanız X3 çok daha eğlenceli bir araba haline gelir. Son olarak, Evoque karışında X3’ü şansın biraz düşük ama Evoque tamamen yeni bir araç bu yüzden karşılaştırmak pek doğru olmaz. 

More pictures, please click to Facebook Gallery
Daha fazla fotoğraf için, lütfen Facebook Galerisine Tıklayın

Published at: http://uygarr.blogspot.com https://carsandlife.net