Categories
Cars

New Kia Optima

I hope you have finished watching five hours of Adriana Lima’s Super Bowl ads, you are ready for this. Five years ago, Kia was not a brand to be desired for many people. It was a brand good for inferior cars. This means, you cannot afford to buy a better brand and you need a car, eventually you end up with Kia.
However, things have changed! After the new design team, Kia revised it whole model range and amend the perception to global market. They started to offer much better looking cars, distinctive campaigns, improved the production quality, offer more features. Honestly most of the Kia range looks really nice! Especially the new Optima.
I was waiting for the full details of Optima to be released and see its features. First of all, it has a great design that can compete with Ford Mondeo or VW Passat. Unlike old days, the new Optima offers new technologies as well. Six-speed automatic, 2.0-lt petrol engine that produces 165 PS and 1,7-lt diesel engine produces 134PS, six airbags, electric memory seat adjustment, panoramic roof, heated and cooled seat and eco mode. Some of these features are standard in other brands but it is surprising to see them in a Kia.
Kia never used to offer these technologies or this type of distinctive design. My personal opinion for Optima is worth to try. At least a test drive just to see what the have achieved. I think Kia deserves this.

Adriana Lima’nin dünkü reklamını izledikten sonra bu yazıya hazır olduğunuzu düşünüyorum. Son beş yılda Kia’nın kat ettiği yol gerçekten de göz ardı edilemez bir gelişme. Bunu sadece reklamlarda ki gelişme ile sınırlandırmak doğru olmaz. Özellikle yeni tasarım ekibi sayesinde Kia ürünleri çok daha çarpıcı tasarımlara sahip olmaya başladı, ürünler daha rekabetçi özellikle sunmaya başladı ve genel olarak üretim kalitesi arttı.  
Özellikle Optima veya Magentis modeli ile Ford Mondeo veya VW Passat gibi pazarda ki önemi rakiplerin karşısına ciddi bir tasarımla ortaya çıktı. Gelişme sadece tasarımla sınırlı değil! 2.0-lt benzinli motoru 165 beygir ve 1,7-lt dizel motor ise 134 beygir güç üretmekte, panoramik cam tavan, hafızalı ve elektrik ayarlı ve ısıtma-soğutma sistemli koltuklar, altı ileri otomatik vites, altı hava yastığı gibi pazarda ki diğer markaların sunduğu özellikleri Optima/Magnetis ile sunmaya başladı. 
Açıkçası, Kia taraftarı hiçbir zaman olmadım ama şunu da unutmamak gerekir ki Kia’nın son dönemde ki atağına saygı duymak lazım. Kısa bir sürede bu kadar gelişme, göz ardı edilemez bir başarı. Bu yüzden de Kia Optima/Magentis deneme sürüşünü hak ediyor! 
Pictures’ Copyrights
Kia