Categories
Cars

İşler Güçler Porsche Boxster

I usually don’t write in Turkish but today, there is an exception. Recently, a comedy TV series called “İşler Güçler” started on Star TV in Turkey and became a phenomenon. However, they have a small mistake during their introduction. 
The car they drove is a Porsche Boxster. They try to run the car but instead of engine decides to run, it generates white smoke. This probably mean, things did not went well under the bonnet. However, engine bonnet of Porsche Boxster at the rear and the smoke is coming from the front.
I know, if the smoke comes out from the rear, no one can see on TV, but I couldn’t miss this funny mistake :)
Yakın bir zaman önce yayın hayatına başlayan İşler Güçler dizisi çok kısa zaman da herkes takip ettiği ve yaz bitince, bitmesin dediği bir dizi oldu. Normal de yapılan işler hakkında pek eleştiri yapmayı sevmem ama bu sefer gördüğüm ufak bir hatayı söylemek istedim.
Dizinin girişinde ki Porsche Boxster arabanın önünde gelen duman, aslında arkadan gelmesi gerekiyordu. Porsche Boxster ortadan motorlu ve motor kapağa arkada olduğu için, dumanın asıl gelmesi gereken yer arka taraf. Maalesef, duman arkadan geldiği zaman pek kimsenin görmesi mümkün olmadığı için duman ön kısımdan geliyor.Komik bir hata olmasa asla yazmadım :)